Eesti English Русский
 

Vaatetornid

Kuusnõmme linnuvaatlustorn

GPS koordinaadid
58º21’ 8’’ N
21º56’11’’ E

Linnutorn on ehitatud endise piirivalvetorni asemele. 2003. aastal valminud torn on 11 meetri kõrguse platvormiga. Vaatlusplatvormilt saab jälgida nii Kuusnõmme kui ka Kihelkonna lahte, suures ulatuses Vilsandi saart ja ümbruskonna laide.

Info: Kuusnõmmel uus linnuvaatlustorn, Aare Laine, Meie Maa 12.02.2003.


Viidumäe vaatetorn

GPS koordinaadid
58º´17’39’’ N
22º 6’10’’ E
 

Vaade Viidumäe tornist petab ära - tundub, et Saaremaal pole ühtegi asulat ega inimest, ainult mets, mets ja mets. Viidumäe tornist on näha Saaremaa kõige metsasem osa, lisaks Vilsandi tuletorn, Lääneranniku meri ja Kihelkonna kirikutorn. Hea nähtavuse korral võib näha ka Kuressaare lossi, Sõrve poolsaart ja isegi Kõpu majakat. Ronimine Viidumäe vaatetorni on hea trenn igas vanuses inimestele.

Viidumäel on olnud mitmeid torne. Suurmäel asus vaatetorn juba tsaariajal, aga siis oli see Vene riigi triangulatsioonivõrku lülitatud punkt. Hiljem hakkasid torni kasutama ka keskkonnakaitsjad. Puidust torn püsis vapralt püsti 1980. aastate alguseni, kuni see ühe sügistormiga ümber kukkus. Aga juba enne seda oli hakatud mõtlema uue, metallist torni peale. 1979. aastal võeti uue torni ehitamine ette uues kohas, sest vana koht eeldanuks lageraiet. Raunamägi, mis asus otse tee ääres, tundus igati sobiliku paigana ja sügisel tõmbasid kõrgepingemehed Kohilas valmistatud torni ühes tükis püsti. Looduskaitseala oli saanud uue vaatlus- ja tulevalvetorni, mis on 23 meetrit kõrge ja 80-astmelise trepiga.

Info:
http://www.saaremaa.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=394&Itemid=236

Foto:
http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Viidumae1.JPG

     
 

Elitec