Eesti English Русский
 

Tõrv


GPS koordinaadid
58º17’50’’ N
22º 1’26’’ E

Tõrv on tuntuim rahvapärane puidukaitsevahend, seda on hea kasutada paatide, majade, köite ja katuste tõrvamiseks. Männitõrvaga immutatud puit ei karda seentõbesid ega pehkimist, kaitseb niiskumise, hallituse ning majavammi eest, on seega üks esimesi antiseptilisi vahendeid. Tõrva põletamine on vana kunst, mille meie ajaarvamise algul on toonud Läänemere äärde baltlased.

Kõige paremat tõrva saab vanadest männikändudest. Pehkinud kändude ümbert peab olema nn maltspuu ära kõdunenud ja siis jääb alles kännu vaigurikas osa. Need tuleb tükeldada väikesteks tükkideks ehk käredeks – vaksapikkused ja paaritollise läbimõõduga. Tõrvakatlasse lapitakse sisse kaks ruumi männipuid, suletakse õhukindlalt ja siis tehakse tuli ahju. Ahju suur kuumus (600-8000 C) paneb tõrva jooksma. Ahi köeb 12 tundi ja ühe ahjutäiega kulub 1,5-2 ruumi puid. Kevadest sügiseni jõuab ära teha 40-50 ahjutäit. Ühest täiest saab 70-80 kg tõrva, mida vastavalt vajadusele segatakse linaõliga.


Puutõrva ja linaõli on juba aastasadu toodetud ning OÜ Saare Tõrv jätkab seda vana traditsiooni. Tänapäeval toimub tõrvapõletamine ajaloolisel viisil, vaid ahjutüüp on muutunud. Tõrva tootmiseks kasutame Saaremaal sirgunud mände, sest need on kõige tõrvarikkamad. Täpsemalt öeldes kasutame ainult männikände, mis on pärast puu langetamist seisnud maas kaks-kolmkümend aastat. Kännud juuritakse, lõhutakse väikesteks halgudeks ning halud lapitakse tõrvaahju. Tõrvaahjus kuumutatakse puid 12 tundi temperatuuril 500-600C°. Kuumutamise käigus ``higistavad`` puud välja vaigu, mis ongi tegelikult puutõrv. Tõrv valgub spetsiaalset toru mööda kogumisnõusse. Seejärel tõrv puhastatakse ja pakendatakse või tehakse kordusdestilatsioon.

Info:
Lubja ja tõrva tootmine - ajaloolised tegevused Lümanda vallas, Urve Vakker, 2011
http://www.saaretorv.ee/index.php?id=3&keel=ee

Pildid: 
http://www.saaretorv.ee/index.php?id=3&keel=ee

      


Elitec