Eesti English Русский
 

Suur Tõll

Suur Tõll

Rahvapärimuse Suur Tõll oli Saaremaa vägimees, hiiglaslik mehemürakas, kelle astumise ja tegutsemise jälgi leidub Saaremaal Abrukast Sõrve ja Muhuni, kõige enam aga Kihelkonna ja Pöide kandis. Rahvatraditsioonis elab tänaseni ka Tõllu naine Piret.

Muistendid Saaremaa vägilasest Suurest Tõllust on liikunud kohaliku rahva pärimuses sajandeid, esimesi kirjalikke teateid tõllust leidub juba 1782. aastast. Suurema tuntuse saavust Tõll 1883. aastal Peeter Südda raamatu "Väikene Vana varanduse vakk ehk Saaremaa vägimees Suur Tõll. Eestlaste ennemuistne jutt, Saaremaa rahva suust 20-ne aasta jooksul kokku korjatud" ilmumisega.

Peeter Südda, 1830-1892, sünnikoht asub Viki külas Tammiku talus ning ta õppis neli aastat Kihelkonna kihelkonnakoolis. Ta oli peale Suure Tõllu lugude üleskirjutaja ka kooliõpetaja, köster, koorijuht; saarlaste esimese pasunakoori asutaja Kärlal, esimese eestikeelse maakondliku ajalehe Saarlane tegevjuht, Mihekl Körberi suurimaks abiliseks koorilaulu edendamisel.

Info:
Suur Tõll, Saaremaa vägimees, Ann Aruvee, Tallinn, 2009 
Suur Tõll on Saaremaa vägilane. Väidetavasti põlvneb temast Saaremaa aadlisuguvõsa Toll. Ta oli tuntud Lääne-Eestis, eriti Saaremaal. Kõrvu puhthiidlike vägitegudega (võitlus Vanapaganaga, kivide pildumises jm.) ilmneb Tõllu tegevus ka rahvavanema jooni: ta võitleb võõrvallutajatega, ehitab või püüab lõhkuda kirikuid. Tõllul on naine Piret, vend Leiger ja poeg Noor Tõll. Kõik 1961. aastani kogutud Tõllu-muistendid on ilmunud sarjas "Eesti muistendid. Hiiu- ja vägilasmuistendid II" (1963)

Aastal 1980 ilmus eesti vägilasmuistendi ainetel animafilm "Suur Tõll". Peakunstnik Jüri Arrak. Käsikiri ja lavastus Rein Raamat. Helilooja Lepo Sumera.

Info:    E. Laugaste jt. "Muistendid Suurest Tõllust ja teistest". Tallinn, 1963.
Pildid:
http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Kuressaare_3_Suur_T%C3%B5ll_ja_Piret_said_suure_kalasaagi_beentree.jpg
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/suur_t%C3%B5ll/53678
http://cinema.rockwitch.com/2008/11/24/suur-toll-1980/
http://n2dalaautor.wordpress.com/category/nadala-autor-2011/juri-arrak/

     

 

Elitec