Eesti English Русский
 

Sarapiku järv

 
GPS koordinaadid
58º28’22’’ N
21º55’49’’ E

Saaremaa loodenurgas kaugele merre küündiv Tagamõisa poolsaar, eriti selle põhjaosa, on meie suurima saare kõige järverikkam ala. Siin leidub paarkümmend madalat järve, millest paljud peatselt kinni kasvavad. Kõige tähtsamad järved poolsaarel on Saka, Kiljatu, Sarapiku, Põdragu ja Taugepää järv ning Naelalaht, aga ka looduskaitse alla kuuluval Harilaiul asuv Lailepa laht. http://www.kalapeedia.ee/2846.html

Kõige tihedamalt asuvad järved Tagamõisa poolsaarel, kus mõnekümnel ruutkilomeetril leidub kuni 20 järve ja järvikut, teiste seas üks Eesti saarterikkamaid järvi – Sarapiku – oma tosina saarekesega.


Sarapiku järv on kaunis veekogu Kõrusest 3,5 km loode pool. Järve suurus on umbes 40 ha, suurim sügavus 2,5 m. Järv on kirde-edela suunas 1,5 km pikkune, edelaosas tublisti laienenud. Teda ilustavad paljud saared.

Madalate kallastega metsajärv, mida paiguti ümbritseb võsa. Edela ja lääne poolt ulatuvad järveni luited põliste rannamändidega. Kaldad on võrdlemisi pehmed, põhja katab lubimuda, kuid kaldavöötmes katab põhja suurtel aladel liiv.  Järv kaunistab oluliselt maastikku ja on teateval määral hinnatav ka kalaspordi seisukohalt. Kaladest esinevad linask, haug, ahven, koger. Järv võimaldab ujumist, milleks Saaremaa järvedel madala vee tõttu eeldused tavaliselt puuduvad.

Läbivool on nõrk. Väljavool toimub Urva ehk Ranna jõe kaudu Uudepanga lahte.Järve suhteliselt heleda värvusega vesi on põhjani segunev ja soojenev. Järv jääb talvel sageli ummuskile.

Taimestikku oli 1968. a. järves keskmisel hulgal. Ka planktonit on järves keskmiselt, zooplanktonite liike on suhteliselt rohkesti, nende seas ranniku ahaskoodik ja haruldane vesikirbuline. H. Virkhausen on järvest leidnud apteegikaani.

Kaladest esinevad linask, haug, ahven, koger.
Järv kaunistab oluliselt maastikku ja on teateval määral hinnatav ka kalaspordi seisukohalt. Järv võimaldab ujumist, milleks Saaremaa järvedel madala vee tõttu eeldused tavaliselt puuduvad. /Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln 1977/
http://www.kalapeedia.ee/2846.html
Matk Eesti järvedele, Aare Mäemets, Eesti Raamat 1989
http://www.eestigiid.ee/?SCat=38&CatID=0&ItemID=786 

Pildid:
http://www.kalapeedia.ee/2846.html
 

 
Elitec