Eesti English Русский
 

Saaremaa robirohi

Saaremaa robirohi

Saaremaa robirohtu võivad botaanikud pidada üheks meie uhkuseks. Ta ei kasva ühelgi teisel maal kui Eestis. Kuid ega meilgi ta just tavaline taim ole: kes Saaremaal pole käinud, see teda looduses ka näinud pole. Ja isegi Saaremaal kasvab ta vaid lääneosas, eriti Viidumäe looduskaitsealal. Tema meeliskasvukohtadeks on lubjarikkad allikasood. Peale allikasoode võib teda leida ka niisketelt niitudelt. Kuna ta on eelkõige tavalisemast veidi niiskemate kasvukohtade taim, siis ongi tema säilimise üheks peatingimuseks, et tema kasvukohti ei kuivendataks. Saaremaa robirohu ja teiste Lääne-Saaremaa haruldaste taimeliikide kaitseks ongi loodud Viidumäe looduskaitseala.

Kuid kuivendustööd ei ole ainsaks teda ohustavaks teguriks. Teiseks olulisemaks ohuks on kasvukohtade võsastumine ja kinnikasvamine. Õnneks on siiski saaremaa robirohu seemned varustatud läbipaistvate lendtiivakestega, mille abil nad saavad vallutada uusi alasid või kunagistesse kohtadesse tagasi levida.

Mille poolest erineb ta teistest meie robirohtudest?

Peamiseks tunnuseks on see, et kogu saaremaa robirohi on tihedalt kaetud näärmekarvadega. Need karvad on nii vartel, lehtedel ja õietupel, kui viljadel ja isegi kroonlehtedel. Samas ei ole need karvad kõik ühesugused. Kollastel kroonlehtedel on nad näiteks imepisikesed, kuid see-eest väga tihedalt üksteise kõrval. Seevastu eriti pikad on need jälle varre ülemises osas. Suurem osa saaremaa robirohu karvadest on valged näärmekarvad. Nende tipul pole aga sugugi lihtne leida näärmevedelikuga täidetud põiekest, sest see on vaid veidi paksenenud ja värvuselt erineb ülejäänud näärmeosast ainult veidi.

Loomulikult on ka saaremaa robirohi poolparasiit, nagu teised robirohudki. See tähendab, et tema enda juured on küllaltki tagasihoidlikud. Samas kasvavad aga neist juurtest välja erilised abivahendid, mille abil taim saab kinnituda teiste taimede juurtele. Allikasoode ja niitude kaaselanikest ammutab ta viimaste valmistatud toitaineid ja saab ise niimoodi kergema vaevaga läbi. Võib-olla tänu teiste nõrgestamisele ongi saaremaa robirohtu tema kasvukohtades, vähemalt kaitsealal, vahel üpris hulgaliselt.

http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/sarobirohi.htm
Täpsem info Viidumäe Looduskaitseala kohta: http://www.keskkonnaamet.ee/?lang=viidu

Fotod: http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/sarobirohi.htm
http://herba.folklore.ee/?menu=taime&botid=287
http://www.looduskalender.ee/de/node/4498