Eesti English Русский
 

Roopa sadam

GPS koordinaadid
58º15’46’’ N
21º52’30’’ ERoopa sadam asub Roopa lahes Saaremaa läänerannikul Karala külas, Karala-Pilguse loodushoiu alal. Laht lõikab sügavalt maasse poolteise kilomeetri pikkuselt ja 200-400 m laiuselt. Roopa (ruoppan) tähendab soome keeles muda, mudane.

Lahe rannikult on suurepärane vaade merele, see on meelispaik lindudele ja linnuvaatlejatele. Kevadel-sügisel peatuvad siin lagleparved.

1912. aastal ehitati Roopa lahe ääres laevu, sealt on aastakümneid käidud merel kala püüdmas. 1944. aastal põgenes sealt tuhandeid inimesi läände, sest see on lähim meretee Gotlandile (100 meremiili).

Esimese Vabariigi ajal asus lahe ääres Eesti Piirivalvekordon, mille kivimüüre on veel näha ja Päästejaam.

Merepäästejaamu hakati ehitama 19. sajandil. Sajandi lõpuks oli Eesti saartel ja rannikul kokku 28 päästejaama. Merepäästejaam oli mere kaldal asuv päästevahenditega (päästepaat, jääpaat, päästeliiniseade) ja sellekohaste rajatistega (paadikuur, slipp, randumissild) vaatluspunkt merehädaliste avastamiseks ja päästmiseks. Päästelaevadega päästeti inimesi, parandati laevade veealuseid osasid, kustutati tulekahjusid laevadel, pumbati lekkivatelt laevadelt vett välja jms. Päästepaatidel pidi alati olema toidu- ja veetagavara ning signalisatsioonivahendid.

Roopa lahe ääres asub puidust mälestusrist Läänemerel hukkunutele, mis paigaldati 1996. aastal Saaremaa Merekultuuri Seltsi ja Karala Külaelu Arendamise Seltsi poolt. Ristil on kirjas ”Mereõnnetuses hukkunuile. Jäljetute haudade märgiks on pandud see rist. 11.08.1996”.

2011.a renoveeris MTÜ Lümanda Sadamad paadisilla, nii et Roopas on taas võimalik paati vette lasta ning merele pääseda.

      


Elitec