Eesti English Русский
 

Pilguse mõis


Aadress: Jõgela küla, Lümanda vald, Saaremaa, 93312, Eesti
Mobiil: 
+372 524 0033
+372 502 5652
Koduleht: http://www.pilguse.ee
E-post: info@pilguse.ee, rando@pilguse.ee


GPS koordinaadid
58º15’38’’ N
21º58’55’’ E

Unustamatu puhkus Pilguse mõisas

Loome teile võimaluse nautida meeldivas keskkonnas unustamatuid elamusi. Õdusad toad toovad kosutava une, hoolikalt koostatud menüü pakub maitseelamusi ning seiklused ja saunad värskendavad vaimu.
Pilguse mõisa külalistemaja majutab kuni 56 külalist. Külalistemajas on 3 twin tuba ning 10 stuudio tuba. Twin toad kahele külalisele on hubased ning akendest avaneb vaade maalilistele väljadele. Stuudio toad on kahe tasandilised, kus alumisel korrusel on kaks voodit ning ülemisel poolkorrusel saab uinuda kolm külalist. Maast-laeni akendest avaneb vaade Pilguse lahesopile.

Aktiivne puhkus

Pakume oma külalistele võimalust matkamiseks looduses ja meeskondlikke usaldust ning koostööd arendavateks mängudeks. Pärast ühist tegevust on meeldiv kogetut arutada tünni- ja suitsusaunas.

Teeme koostööd Panga Sukeldumiskuurortiga, saab harrastada snorgeldamist kauni Panga panga lähedastes rannikuvetes. Ka Estonian Nature Toursiga on meil pikaajaline linnu- ja loodusretkede korraldamise kogemus, kes pakuvad mitmel pool Eestis vapustavaid looduselamusi nii eestlastele kui välismaalastele. Märtsis-aprillis on õige aeg vaadelda hallhülgeid ning Euroopa ohustatuimat linnuliiki - kirjuhahka. Maikuu pakub linnu- ja loomaelamusi nii varastel hommikutundidel kui õhtuloojangu eel. Juunis-juulis muutub Eestimaa orhideede ja liblikate paradiisiks. September-oktoober on aeg, kus põldudel ja lahesoppides peatub tuhandeid rändele asunud sookurgi. http://www.pilguse.ee/koostoo

Saaremaa suitsusaun on rituaal, mida nauditakse koos sõpradega. Nagu vanasti on see ka tänapäeval suurepärane viis lõõgastumiseks, päevaväsimuse mahapesemiseks ning magusasse õhturammestusse langemiseks. Suitsusaunas käiakse kokku 2-5 tundi: vahepeal saab end värskendada Pilguse allikas, mekkida koduõlut ja suitsutatud kala, nautida sõprade meeldivat seltskonda ja imetleda loodust. Võtke lihtsalt aeg maha.
Kümblustünn kuni 6-le inimesele iseloomustab Eestlaslikku viisi nautida aastaringseid basseinimõnusid välistingimustes. Eriti mõnus on kümmelda soojas vees, nautides suvist päikeseloojangut või olles 20-kraadise pakase käes. Ideaalne on käia suitsusaunas ja pärast vaadata kümblustünnist põhjamaist tähistaevast.

Pilguse mõisa köök
 
 
Pilguse köök pakub mõisaproua retseptide järgi valmistatud imemaitsvaid toiduelamusi, kombineerides kohalikke traditsioonilisi toite kaasaegses võtmes.Pilguse peosaal mahutab kuni 80 külalist
 
Pilguse on edukalt toitlustanud külalisi firmasündmustest kuni pulmadeni. Kerget kehakinnitust pakume ka suvistele ränduritele. Pilguse road on jätnud meie külalistele unustamatu mälestuse ning toonud mõnedki neist taas tagasi Pilgusele. Erakordsete sündmuste puhul oleme pakkunud cateringi teenust väljaspool mõisa.
 

Pilguse mõisa ajalugu

Pilguse mõis asub Saaremaa läänerannikul Nigu lahe kaldal. Esmateated mõisast pärinevad 1558. aastast. Mõisa saksakeelne nimetus on Hoheneichen.1778. aastani püsis mõis Bellingshausenite perekonna valduses, kellelt on saanud ka oma tänapäevase nime - Pilguse. Mõisa seostatakse tihti Antarktika avastaja ja ümbermaailmapurjetaja Fabian von Bellingshauseniga (1778-1852).

Hiljem oli mõis seotud nii vol Lucede, von Aderkaside, von Nolckenite kui ka von Ruckteschellidega. 1909. aastal kolis mõisa peahoonesse Saaremaa Rüütelkonna vaimuhaigla, mis tegutses seal kuni 1990. aastate keskpaigani. Ühekorruseline poolkelpkatusega üsnagi lihtsa väliskujuga kivist peahoone kerkis mõisa 19. sajandi keskel. Peasissekäigu ees asub lai trepp. Kaunimad mõisa rajatised on aga väravaehitised – kaks teravkaarjat väravaava peahoone esise väljaku servades ning arhailised puitkatusega kivitulbad sissesõidutee ääres.

Lugu ankrust-
Lugu ankrust- Vaigu sadama lähedal jäi kaluri jalg ankrut merre visates ankruköie silmusesse kinni ning mees läks kord ankruga põhja. Kuna kalur ei osanud ujuda, hoidis ta merepõhjas kõvasti ankrust kinni ja mõtles, küll kunagi ikka ankur välja tõmmatakse ning ta maha maetakse. Kaaslased, kes paadist juhtunud pealt nägid, tõmbasid ankru kiiresti välja. Nende suureks üllatuseks nägid sõpra ankru küljes rippumas - see päästis mehe elu. 

Uus elu Pilguse mõisas algas 2000. aasta, kui alustati mõisa renoveerimist. Praegu asub seal konverentsi- ja puhkekeskus.
Infot praeguse Pilguse mõisa kohta leiate kodulehelt: http://www.pilguse.ee


Info:
Saaremaa mõisad ja mõisnikud, Alo Särg, kirjastus Argo, 2007
Saaremaa mõisad, Valdo Praust, kirjastus Tänapäev, 2006
www.pilguse.ee/VANA/main.php?pg=sisu&id=44&keel=est
www.mois.ee/saare/pilguse

Ajad ja hinnad

Avatud ainult ettetellimisel

Omadused

  • WC
  • Ekspositsioon
  • Puhkeala/piknikuplats
  • Telkimisala
  • Objekti valgustus
  • Infotahvlid

Lisateenused

  • Toitlustus
  • Teemaüritused
Pildid: http://www.pilguse.ee/galerii-1

      Elitec