Eesti English Русский
 

Orhideed

Orhideed

Mai algusest kuni augustini võib Saaremaal näha looduslikult kasvavaid käpalisi ehk orhideesid. Neid vormirohkeid, värvikirevaid ja omanäolisi lilli võib leida puis-ja rannaniitudelt, karjamaadelt, teeservadelt, kraavidest, loopealsetelt ja soodest. Eesti looduses leidub 38 liiki orhideelisi, neist Saaremaal 36, mis on mitme liigi võrra enam kui näiteks naabermaades Soomes ja Lätis. 1983. aastast kuuluvad looduskaitse alla kõik Eesti orhideed.

Orhideesid leidub igas Eesti maakonnas, kuid lubjalembuse ja sobiva kliima tõttu on liigirohkeimad piirkonnad just Lääne Eestis ja saartel. Omakorda Saaremaal on sobivaimad kasvukohad ja rikkalikud leiukohad nö kolmnurgas Lümanda vald - Viidumäe - Kihelkonna vald.

Need mitmeaastased rohttaimed paljunevad seemnetega või vegetatiivselt, areng seemnetest esimeste õiteni võib kesta kuni 15 aastat. Taimed on liigiti eri suurusega: alates viiest sentimeetrist (sookäpp) kuni meetrini (laialehine neiuvaip, kaunis kuldking). Suurimate õitega on kaunis kuldking, valge ja punane tolmpea.

Info:
Eesti Loodus, aprill, 2004
http://www.orhidee.ee/
Pildid:
http://www.lymanda.ee/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=Gallery&id=1&sm_id=&cat_id=28&pageGallery1=1


  Suur käopõll     
Saaremaa sõrmkäpp   Suur käopõll      Tumepunane neiuvaip        Tõmmukäpp         Täpiline sõrmkäpp
 

 
Elitec