Eesti English Русский
 

Lubi

GPS koordinaadid
58º17’51’’ N
22º 1’10’’ E

Lubjaajamine Lümanda vallas Mõisakülas sai alguse 1994. aastal.Lubjatootmise tooraineks on Siluri ajastu (u. 460 miljonit aastat tagasi) nn. Paadla lademe erinevate kihtide lubjakivimid. Eriti kvaliteetse lubja tootmiseks korjatakse stromotopoorlubjakivi ka kohalikelt põldudelt.

Üks tsükkel kestab kolm nädalat, esiteks võetakse paemurrust kivi ja lapitakse lubjaahju, siis toimub põletamine, seejärel kustutamine.Lubjakivi põletamine toimub umbes 3,8 m kõrguses ja 2,5 m laiuses, alt ja ülalt kitsenevas munakujulises ahjus. Ahju mahub korraga 25-30 tonni kivi. Ühest ahjutäiest saab 35-40 tonni lubjapastat. Põlemise ajal on ahjus 1100-1300 kraadi ja pikki kahemeetrisi puid pannakse ahju piisava kuumuse hoidmiseks iga 20 minuti tagant. Pakendamine kottidesse toimub aasta hiljem.

Veega põletatud lubjakivi segamist kutsutakse lubja kustutamiseks. Aprillist oktoobrini tehakse 5-6 ahjutäit ja kokku toodab AS Limex 250-300 tonni hooajal. Tööl on aastaringselt 3-5 meest. Toodangut müüakse pastana, mitte pulbrina ning läheb peamiselt Eestisse, Soome ja Rootsi, aga ka Saksamaale ja Leetu. Kasutatakse seda väärtusliku ehitusmaterjalina, krohvi- ja müürisegude tegemisel kui ka õunapuude lupjamiseks, on lubivärvide koostises ja kasutatakse silikaatkivi tootmisel, ka suhkru- ja tselluloositööstuses.
Info:
Lubja- ja tõrva tootmine - ajaloolised tegevused Lümanda vallas, Urve Vakker, 2011

Lubja Teemapark

Kuna lubja tootmine on atraktiivne ja juba praegu külastavad ettevõtet turismigrupid, teadlased ja üliõpilased, soovib AS Limex eelpool nimetatud alale luua, ajaloolisele lubjapõletamisahjudega territooriumile lubja teemalise teemapargi.

Mõisaküla teemapark (skeem)
http://www.limex.ee/wp-content/uploads/2011/10/M%C3%B5isak%C3%BCla_teemapark-_-skeem-12.pdf

Teemapargis pakutakse teenuseid siseruumides ja vabas õhus. Tegevused toimuvad aastaringselt. Kõrghooajal on võimalik jälgida lubja-  ja tõrva põletamist, osaleda seminaridelning giidiga ekskursioonidel, osaleda töötubades, jalutada elamusrajal ja pidada piknikku. Madalhooajal, kui suur lubjaahi ei tööta, korraldatakse ökoehituse alasi koolitusi ja seminaresellest, kuidas kasutada lupja ja sellest valmistatud tooteid renoveerimisel ja remontimisel, samuti on teemapark avatud õppe- ja teadusasutuste tudengitele ja õppejõududele teadustöötegemiseks. Lubja Teemapargis pakutakse erinevaid teenuseid.

http://www.limex.ee/lubjapark/

 

Fotod:
http://www.limex.ee/pildigalerii/?album=1&gallery=1      


 
Elitec