Eesti English Русский
 

Loona mõis


Aadress:
Loona mõis, Loona küla, Saaremaa vald, Saaremaa 93401
Mobiil: +372 5347 6336
Telefon: +372 454 6510
Koduleht: www.loonamanor.ee
E-post: info@loonamanor.ee


GPS koordinaadid
58º19’59’’ N
22º 1’17’’ E 

Arhitektuur ja ajalugu

Loona mõis (saksa keeles Kadvel) asub Kihelkonna vallas, Kihelkonna-Lümanda maanteest läänes.Loona mõisa on esmamainitud 1506. aastal.

Mõis kuulus 16. sajandil Lodedele, kes ehitasid ta välja kivist kindluselamuna (vasallilinnusena). Von Lodede aadliperekonna valduses oli mõis kuni 1791. aastani. Hiljem oli mõis nii von Stackelbergide, von Bergide, von Osten-Sackenite kui ka von Ekesparrede omanduses. 1820-ndatest aastatest kuni võõrandamiseni kuulus mõis von Hoyningen-Huenede aadliperekonnale. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Olga von Hoyningen-Huene.

Keskaegse vasallilinnuse keldriruumidele püstitatud ühekorruseline kivist mõisahoone on ehitatud mitmes järgus peamiselt 17.-18. sajandil. Oma praeguseni säilinud saaremaalikult tagasihoidliku klassitsistliku välimuse sai hoone 19. sajandi alguspoolel.

Huvitavat:
Loona mõisa rentniku pojana sündis Otto Pukk (1900-1951), kes oli kohaliku elu edendaja, Riigikogu liige ning Eesti omariikluse arendaja. Loona mõisas asub talle pühendatud mälestustahvel, mis avati 2000. aastal.

Geoloogilised väärtused

Praegu asub mõisa peahoones Vilsandi rahvuspargi keskus. Kunagises karjakastellis on RMK teabepunkt ning aednikumajas fossiilide muusem.
 

Majutus ja toitlustus

Infot praeguse Loona mõisa kohta leiate kodulehelt: http://www.loonamanor.ee/

Loodus

Retked loodusesse:
Koostöös kohalike ettevõtjatega pakume Teile aastaringselt võimalust osa saada erinevatest loodus-ja pärandkultuuriretkedest nii Vilsandi Rahvuspargis kui mujal Saaremaal. Täpsem info www.parimusmatkad.ee

Lisaks on Vilsandi Rahvuspargi keskuses võimalik tutvuda Näitusemajas välja pandud püsiekspositsiooniga  Eesti looduskaitse ja Vilsandi Rahvuspargi ajaloost ning Kivimajas asuva fossiilinäitusega.
 
Info:
Vandiraiujate maa lugu, Kalju Eerik, 2010
http://www.loonamanor.ee/
http://blog.cfe.ee/tag/otto-pukk/

  Loona mõis avatud aastaringselt.
Hotellimajutus 20-le
Majutus aidamajas17-le
Restoran
Konverentsisaal
Akvarellide ja portselani näitusmüük
Saun
Telkimine

     
Elitec