Eesti English Русский
 

Leedri küla

GPS koordinaadid
58º16’46’’ N
22º 1’ 0’’ E

Leedri küla asub Eesti läänepoolseimas vallas Lümandas, pool kilomeetrit vallakeskusest edela pool ja umbes 32 km Kuressaarest lääne suunas. Hästi säilinud kiviaedade ja sumbkülale iseloomuliku tänakute (külatanumate) võrguga Lääne-Saaremaa kaunimaid külasid meenutab mõnevõrra laiemalt tuntud Koguva küla Muhumaalt. Leedri eristub teistest Saaremaa küladest oma hästi säilinud ajaloolise tiheda teedevõrgu, väljade ja kiviaedade struktuuriga.

Küla tekkelugu

Küla tekkis XIII sajandi lõpus Lümanda mõisa juurde. Kirjalikes allikates on Leedrit esmakordselt mainitud 1552. aastal.
1928. aastal elas Leedris 177 inimest. Kui 1940. aastaks oli külas 44 suitsu (peret) 147 elanikuga, siis rannikukülade saatusele omaselt kujunesid laastavateks II Maailmasõja aegne ja –järgne periood sõja, küüditamiste ja põgenemiste tagajärjel. 1949. aastal loendati külas 117 inimest ning siitpeale on rahvaarv pidevalt olnud languses.

Küla nimi on arvatavasti tulnud saksakeelsest sõnast lethewer (liivaseljandik, kõnnumaa). Kuid eesti keeles tähendab sõna leede ehk leetseljak merest tõusnud ja kogu aeg kasvavat madalat tasast maad, kus on väga toitainetevaene valkjashall mullakiht.
Külarahvas on läbi aegade hoidnud kokku. See ongi sumbküla omapära - küla asub kobaras koos ja ümberringi on põllud ja karjamaad. Palju toimus külas talguid ja ühistööd, kui kellelgi juhtus õnnetus, tuldi naabrite poolt alati appi.

Tänaseni on Leedri elujõuline küla, kus enamikes taludes on sees püsielanikud ning vanade aegade külakultuur elab oma headuses edasi. Külast on viidud 1960-ndate teisel poolel Tallinna Vabaõhumuuseumisse Roca al Maressse tuulik, paargu, hoone ja rehielamu.

Legendaarsed ja muinsuskaitse all on Leedri küla kiviaiad – kõrged, stiilsed ja väga vanad.

Uue vaatamisväärsusena näeme Leedri küüni, mille avamispeost 2010. aastal ja annetuskontserdist 2009. aastal võttis osa väga palju rahvast ja toetas kontserdiga Ivo Linna. Alates 2009. aastast on Leedrit läbinud pealtvaatajate seas väga populaarseks osutunud Saaremaa Ralli kiiruskatse.

27. november 2005. Aastal läheb Leedri küla ajalukku, sest peale arupidamisi ja vaagimisi moodustati Leedri Küla Selts. Seltsi esimeheks sai Ain Rand Sireli talust. Külavanemaks on olnud pikki aastaid Adi Kuivjõgi, praegu Maret Künnap.
Info:
http://www.leedri.ee

Fotod:
http://www.leedri.ee/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=Lehed&id=60&m_id=205

      Elitec