Eesti English Русский
 

Kihelkonna kirik

GPS koordinaadid
58º21’37’’ N
22º 2’ 9’’ E
 

Lääne-Saaremaa ühes vanemas asulas paiknev Kihelkonna Miikaeli kirik kuulub Eesti vanimate kirikute hulka. Kiriku ehitamist alustasid arvatavasti Saare- Lääne piiskop ja Liivi ordu nähtavasti hiljemalt 13.sajandi keskpaiku ning lõpetati tõenäoliselt 1270-ndatel aastatel.

Saaremaale traditsiooniliselt oli kirikul kolm portaali. Nende seas on kolmikkaarne lõunaportaalunikaalne kogu Vana Liivimaal, selle eeskujud ulatuvad Kesk-Euroopa hilisromaanikasse. Kiriku välisilmet muutis oluliselt 1897-99 ehitatud kõrge läänetorn, mis oli ühtlasi ka tuletorniks.  

Kirik on rikas väga vana ja haruldase kirikuvara poolest. Renessaansiajastusse kuuluvad altarisein (1591) ning kantsel (1604) on omas laadis vanimate hulgas Eestis. 1796.aastal kantslit rekonstrueeriti, tollest ajast pärineb korpuse lehtrikujuline alaosa ning uus trepp.

Reljeef kiriku tornifassaadil kujutab kiriku kaitsepühaku, peaingel Miikaeli võitlust lohega.

Kihelkonna Mihkli Kiriku orel on ehitatud orelimeister Johann Andreas Steini poolt 1805. aastal, selle rekonstrueeris1890. aastal F.W. Weissenborn Jekapilsist. See on ainus teadaolev säilinud kirikuorel tema töökojast ja ühtlasi vanim suures osas säilinud kirikuorel Eestis.

Kirikust 200 meetrit loodes asub Eestis ainulaadne eraldi asetsev kellatorn.
 

Fotod:
http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=20824 
http://www.puhkaeestis.ee/et/multimedia/kihelkonna-mihkli-kirik?selected=11948&type=yldine_objekt_pilt 

http://www.puhkaeestis.ee/et/multimedia/kihelkonna-mihkli-kirik?selected=11948&type=yldine_objekt_pilt


Info:
 Saarema ajaloo- ja kultuurimälestised, Olavi Pesti, Külli Rikas, Tallinn 1991
http://www.eelk.ee/h_kihelkonna.html

      


Elitec