Eesti English Русский
 

Kihelkonna kalmistu

GPS koordinaadid
58º21’48’’ N
22º 2’27’’ E

Kalmistu asub Kihelkonna aleviku serval endisest Rootsiküla mõisast Kuressaarde viiva tee ääres. Kalmistu hõlmab ligikaudu 2,2 hektari suuruse ebakorrapärase kujuga maatüki, mida piirab tüüpiline Saaremaa kiviaed kolme väravaga: kirde-, ida- ja lõunavärav.
Kalmistul on mitmeid erinevaid hauatüüpe: kiviristidega ja raudristidega hauaplatsid, kamber- ja kääbashauad, suured maasolevad hauaplaadid. Kõige levinud hauakivide materjal on dolomiit. Mõningaid hauaplatse ümbritseb sepisaed, mõningaid kivi või kettpiire.

Rajatud tõenäoliselt 1780ndatel aastatel, mil anti välja ukaas kirikuaeda matmise keeluga. Vanimad säilinud hauad on 19. sajandi keskpaigast. 1920.aastal püstitati kalmistule Eesti Vabadussõjas langenute mälestusmärk, mis taastati 1994. aastal. 1950ndatel aastatel püstitati kalmistule mälestusmärk II MS hukkunutele.

Kalmistu idaküljel seisab väike kivikabel. Tagasihoidlikus hoonel on gooti kaares uks ja kaunistuseks väike aknanišš. Kabeli seinas on kivi ehitamisajaga - 1845. Seal hoitakse tööriistu.

Enamik kalmistule maetuid on talupojad, aga ka meremehed, leidub ka mereohvrite ühishaude, teiste haudade hulgast tõusevad esile kohalike mõisnike kamberhauad, mis asuvad lähestikku, moodustades omatte grupi, ja on kaetud massiivsete kiviplaatidega. Üks tuntuim Kihelkonna kalmistule maetud inimene on kirjanik Aadu HInt.

Kalmistu on võetud ajaloomälestisena kaitse alla.

Info:
Kihelkonna kalmistu, Mati Mäe, Saarte Hääl nr. 11, 1989
http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=4107
  
Fotod:
http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=4107
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kihelkonna_kalmistu.jpg
http://nagi.ee/photos/teeline69/12426263

      


Elitec