Eesti English Русский
 

Jalgsi Vilsandile

GPS koordinaadid
58º21’ 8’’ N
21º55’59’’ E

Madala veega pääseb läbi Käkisilma Kuusnõmme poolsaare otsast jalgsi läbi mere Vilsandi saarele. Alati tuleb jälgida süvendatud Käkisilma veetaset, kuna see võib ulatuda täiskavanul nabapiirkonnani, ja veevool võib olla päris tugev, sest sealt sõidavad paadid Vilsandile. Matkaraja pikkuseks on umbes kaks kilomeetrit.
 
Vilsandi saar asub Saare maakonnas Kihelkonna vallas ja on Eesti kõige läänepoolsem asustatud saar. Saare pindala on 9 km2. Veetee pikkus Papisaare sadama ja Vilsandi saare Vikati sadama vahel on 10 km.

Saare vanuseks loetakse üle 2000 aasta, mil ta maakerke tulemusena merest tõusis.

Püsielanikkond tekkis saarel 18. sajandil, mil sinna asusid elama Lääne-Saaremaa talupered. Ligi 200 inimese peamiseks sissetulekuallikaks sai merendus: kalapüük, laevaehitus, merekaubandus, kaugsõidud, päästeteenistus jpm.

14. augustil 1910. a. loodi Ida-Euroopa üks esimesi looduskaitsealasid - Vaika linnukaitseala, millest on välja kasvanud praegune Vilsandi rahvuspark. Rahvuspargi keskseim saar Vilsandi koosneb kahest kokkukasvanud saarest, mida omavahel ühendab kitsas maakael. Vilsandi ümbruse väikesaartel peatub, toitub, rändab läbi ja pesitseb kümneid tuhandeid merelinde. Vilsandi on arvatud rahvusvaheliselt tähtsate linnukaitsealade kõrgeima kategooria alade hulka.

Taimestikku on Vilsandil uuritud rohkem kui sada aastat, tema tüüpiliste ja harvaesinevate koosluste ning haruldusterohkuse tõttu. Loomastik on tänu rahvuspargi kaitsereiimile suurearvuline, kellest eriti esiletõstmist väärib suur hallhüljeste populatsioon.

Vilsandile saab sõita paadiga Papisaare sadamast, samuti viib Vilsandile matkarada, mis saab alguse Kuusnõmme poolsaarelt ning viib läbi Käkisilma Väike-Vilsandile.


Meri on mänginud väga suurt rolli saare ajaloos - kalapüük, meresõit, laevaehitus, meresõitjate- ning kauba päästmine on ainult mõned näited.

Tule ja saa tuttavaks ühe ainulaadsema ning kõige läänepoolsema inimasustatud saarega.

Reise Vilsandile suudame teostada praktiliselt iga ilmaga ning mistahes kellaajal, siiski soovitame aegsasti oma sõit broneerida.
Paadi tellimine Vilsandile ja tagasi kuni 10-le reisijale
http://www.saared.ee/?id=liikmed&saar=vilsandi
http://www.islander.ee/?ca=paadireisid_vilsandile
http://www.parimusmatkad.ee/et/matkad-paketid

Fotod:
http://www.parimusmatkad.ee/et/galerii


      Elitec