Eesti English Русский
 

Hallhüljes

Hallhüljes (Halichoerus grypus) on Läänemere suurim imetaja, kes on looduskaitse all nii Eestis kui ka teistes Euroopa Liidu riikides. Elupaigaks on hallhüljestel enamasti avamere saarte ja laidude ümbrus. Eesti vetes elab neid umbes 2000. Hallhülge eluiga on ligi 40 aastat.

Karvkatte värvus isastel on seljapoolrt tavaliselt pruunikashall, suurte tumedate laikudega. emased on üldiselt heledamat tooni. Täiskasvanud isaslooma pikkus on üle 2 meetri ja kaal kuni 300 kilogrammi, emasloomad on väiksemad.

Hüljeste suured silmad on kohastunud nägema ka tumedas vees. Hüljestel puuduvad väliskõrvad, ent sisemmine kuuldeaparaat on väga tundlik ning abiks toidu otsimisel. Saagi jahtimise ajal on nina ja vurrud ujuva saagi tekitatud veeliikumise suhtes ülitundlikud.

Toiduks on peamiselt kalad - tursk, lest, lõhilased, heeringalised. Lisaks söövad ka veeselgrootuid ning taimi. Täiskasvanud hülged tarbivad päevas umbes 7-10 kilogrammi kala. Hallhüljeson võimeline vee all olema kuni 40 minutit ja sukelduma 100 meetri sügavusele. Toiduahela tipplülina ei ole täiskasvanud hallhülgel looduslikke vaenlasi.

Suguküpsus saavutatakse isastel 6-10 aastaselt, emastel 5-6 aastaselt. Innaaeg on varakevadel, vahetult peale poegimist. Tiinus kestab aasta. Pojad sünnivad veebruari lõpus - märtsis merejääle. viletsate jääolude korral ka sobivatele saartele ja laidudele. Vilsandi Rahvuspargis asuv Innarahu on hüljeste põline poegimispaik. Veel võib neid Vilsandi Rahvuspargis näha Allirahul, Tompamaal, Vesitükimaal ning Selgrahul. Suur lesila asub Harilaiu lähistel Laevarahul.

Hülgepoeg peab väga kiiresti iseseisvaks saama - ta on ema juures vaid kolm nädalat. Selle ajaga peab poeg kõvasti sööma. Kolmanda elunädala lõpuks kaalub noor hüljes juba 50-60 kilogrammi.

Pärast poegade ilmaletoomist, paaritumist ja karvavahetust, mis kestab aprilli lõpuni, eelistavad hülged üksi või väiksemtate salkadena laiali ujuda, kuid kaugematel meresaartel võib neid aeg-ajalt siiski puhkamas. Hallhülgeid võib kohata siis näiteks Innarahul, Harilaiul, Hari kurgus ja Kihnu madalatel.
      
Pildid: http://www.parimusmatkad.ee/et/hallhuljestel-pojad
Elitec