Eesti English Русский
 

Haakrik

Mis asi see haakrik on?

Haakrik on saarlaste murdesõna. Väike murdesõnastik annab selle Jämaja, Anseküla, Kihelkonna ja Mustjala kihelkonnas tuntud murdesõna vasteks mereaju. See tähendab laevadelt merre kukkunud lasti riismeid, laevahukust jäänud asju jms. Haakrik võib olla kõikvõimalik kraam mis kaldale on uhutud, kas nöörijupp, võrgupoi, banaanikobar, planguots, laeva keredetail või pudelipost kirjaga. Mis ühe jaoks prügi, see teise jaoks väärtuslik leid. Merevarandus kuulub vana rannaõiguse järgi leidjale.
 Saaremaa merenädala raames on juba aastaid toimunud haakrikulaat, kuhu võetakse kaasa võimalikult palju merendusega seotud vanavara.

Tuhande näoline meri

Läbi aegade saarlaste hulgas väga hinnatud mereand on kõikvõimalik puitmaterjal. Näiteks 2000. aastal korjasid sajad randlased Saaremaa läänerannikule tormiga uhutud saematerjali, mida oli hinnanguliselt paarsada tihumeetrit.Saematerjali leiti Harilaiust Sääreni ulatuval umbes 60 km pikkusel rannaribal.
Haakrikust on tehtud mitmeid näituseid, näiteks aastatel 2001-2002 Kuressaare linnuses. Püsiväljapanek haakrikust on Käsmu Meremuuseumis. Kuressaare Merepäevadel on peetud ka haakrikulaata, kus oli võimalus kõikvõimalikku merevarandust näha ja osta.
Info:
http://www.oesel.ee/maidu/Siim%20Susi/GLOBE/plaadile/aakrik.doc
http://www.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=41&artid=14614&sec=1

Pildid:
http://www.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=41&artid=14614&sec=1

     
Elitec