Eesti English Русский
 

Atla külakool(endine)

Atla külas tegutseb MTÜ Atla Küla Selts.
Aadress: Atla küla, Lümanda vald, 93822, Saare maakond
Registrikood: 80180022          
  
GPS koordinaadid
58º18’ 7’’ N
21º53’37’’ E


  Küla

Atla on praktiliselt ainuke Vilsandi rahvuspargi territooriumil asuv püsielanikega küla. Lümanda ümbruse küladele - Atla, Karala, Austla - on iseloomulikud suured karjakoplid, mis asetsevad tavaliselt keset küla ja on säilinud tänapäevani.


Atla sadam 
Atla sadam hävines peale II Maailmasõda, kui merepiir suleti kohalike elanike jaoks täielikult. Rekonstrueerimistööd kohaliku kalasadama mahus algasid 2010. aastal, mil need võttis ette Lümanda Vallavalitsus. Sadam peaks saama valmis 2012.a sügiseks.
Sadamast on võimalus sõita paadiga Vilsandile. Atla randa kasutatakse tänapäeval väga aktiivselt ka ujumiseks. Kuna sealne rand on pigem kivine ning läheb ruttu sügavaks, sobib see eelkõige neile, kellel ujumine juba selge.

Atla laht

Atla laht, üks paljudest Lääne-Saaremaa lahtedest, mis on suhteliselt sügavam, laiem ja avatum merele. Asub Eeriksaare ja Elda poolsaarte vahel. Lisaks on Atla laht Saaremaa ning kogu Eesti läänepoolseim laht, mis asub Saare maakonnas Lümanda vallas Atla küla lähedal. Laht koos sealsete arvukate väikeste saartega (Püskeldi rahud, Urverahu, Aherahu, Puskumadal, Koerakuiv, Ussirahu jt) jääb Vilsandi rahvuspargi  alale. Lahe laius on 2–3 km ja see külgneb edelas Atla (Elda) ja kirdes Eeriksaare poolsaarega.
Lahte suubub Atla kraav.

Atla lahes paikneb rida väikseid saari, lõunas pisike Urverahu, kust kaudu viidi 1920-ndate lõpus välja lubjakivi kaevatuna Atla külast Riiumäelt. Lisaks Püskuldi rahud (Sokulaid ja Kitselaid). Avamere pool asub valla suurim saar Loonalaid, Salava ja Eesti läänepoolseimad saared Nootamaa ja Uus-Nootamaa.

Pildid:
http://www.lymanda.ee/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=Gallery&id=1&sm_id=&cat_id=16&pageGallery1=1

     
Elitec